Podvody na sociálnych sieťach: ČO robiť, aby ste seniorovi zabránili stať sa obeťou?
Pri príležitosti premiéry novej investigatívnej reality šou Koniec hry sme sa rozhodli upozorniť na ohrozenú skupinu seniorov na sociálnych sietí. O tom, čomu čelia v online priestore, povedala viac v Novinách o 12 Lucia Kurilovská. "Sú viac náchylní veriť veciam. Pozerajú sa na veci ako na pravdivé a reálne. Je využívaná aj ich osamelosť, málo kontaktu s okolitým svetom," prezradila dôvody, prečo ľahšie staršie ročníky čelia podvodom.
Čomu najčastejšie čelia seniori?
Seniori najčastejšie čelia podvodom, ktoré údajne ohrozujú ich najbližších. Podvodníci sa im prihlasujú napríklad v mene ich vnuka, ľahšie uveria tiež falošným policajtom. Seniori sa neštítia toho dať páchateľovi svoje telefónne číslo či iné osobnejšie údaje. Na druhej strane väčšinou stojí organizovaná skupina zločincov, ktorá sa takto snaží z obete vytiahnuť peniaze. Ide spravidla o rovnaký modus operandi!
Ako zabrániť podvodom na senioroch?
"Seniori by si mali všetko overovať, nereagovať na mail," upozorňuje Lucia Kurilovská. Ani v prípade, ak je to banka, pod ktorú spadajú. Pozor na falošné maily v mene známych organizácii. Overovať je potrebné si aj telefonáty od neznámych čísel. Vždy je dobré, ak senior kontaktuje svoju rodinu a overí si u nej, či nejde náhodou o podvod. Treba byť obozretní. Polícia nikdy nereaguje ako páchatelia!
Ak ste premiéru šou Koniec hry nestihli, nezúfajte – reláciu nájdete aj v archíve JOJ Play.