Neuveriteľné, čo dokáže umelá inteligencia! AKO rozoznať, čo je realita a čo vytvorila AI?
Umelá inteligencia (AI) dokáže čoraz viac. Nie sú to však len pozitívne veci - oživovanie starých snímok, pomoc pri tvorbe grafiky či úprava a kontrolu textu - čoraz viac sa skloňujú aj negatívne aspekty používania tohto pomocníka. Tvorcovia investigatívnej šou Koniec hry divákom vysvetľujú, že s jej nástrojmi vedia pracovať aj podvodníci, ktorý tak ľahšie preniknú k obeti či zistia o nej citlivé informácie.
Zneužitie redaktorov TV JOJ
Jedným z negatívnych nástrojov AI je aj tzv. deep fake. "Pod slovom deep fake sa označuje technológia, ktorá vďaka výraznej pomoci umelej inteligencie dokáže napríklad vložiť do existujúceho videa človeku slová, ktorá nikdy nepovedal," uviedol vo svojej reportáži Juraj Hajdin. To sa stalo aj redaktorke Novín TV JOJ. Andrea Pálffy Belányiová bola zneužitá v klamlivej reportáži o nepravdivej výhre dieťaťa. Samotná moderátorka mala problém rozoznať, že hlas nie je jej. Odborníci sa zhodujú, že to bude len horšie. Zneužitý bol aj jeden z podcastov JOJ 24.
Ako nenaletieť AI?
Rozoznať video, ktoré vytvorila umelá inteligencia od skutočného môže byť výzvou. Základom je všetko si overovať a mať zdravý rozum. Pravdou je, že čoraz ohrozenejšou skupinou sa stávajú starší ľudia, ktorí nedokážu pochopiť, že niektoré veci vie vďaka AI zneužiť podvodník na sociálnej sieti. Stalo sa to aj dôchodkyni Elene v šou Koniec hry. "Ostáva sedliacky rozum, naozaj, by toto povedala. Jednoducho aktuálne sa nemôžeme spoliehať na vlastné oči a uši, môžeme sa spoliehať len na rozum," radí odborník na informačné technológie Ondrej Macko.
Stalo sa vám niečo nepríjemné v súvislosti s používaním sociálnych sietí? Napíšte nám na TU.
Ak ste šou Koniec hry nestihli, nezúfajte – reláciu nájdete aj v archíve JOJ Play.