10 vecí, ktoré by ste NIKDY nemali zdieľať na internete: Polovicu porušuje väčšina z nás!
Predstavte si situáciu, že sadnete do taxíka a šofér by vám navrhol, že vás z bodu A do bodu B odvezie zadarmo. Pod podmienkou, že mu dáte do ruky svoj telefón a on si môže vo vašej galérii pozrieť ľubovoľné fotky. Alebo by ste sa šli ostrihať do kaderníctva a kaderníčka by vám povedala, že nemusíte zaplatiť, ak sa môže prísť pozrieť ku vám domov, aby videla, ako bývate. Pristúpili by ste na takúto ponuku?
Nech tieto príklady znejú akokoľvek absurdne a smiešne, krásne ukazujú na situáciách z reálneho života princíp, na akom fungujú sociálne siete či rôzne aplikácie. Hoci mnohé z nich využívame bez toho, aby sme za ne platili peniazmi či kartou, nie je to zadarmo. Platíme údajmi o sebe. A to nás môže vyjsť poriadne draho.
Je preto dobré vedieť, ktoré informácie by sme nemali zdieľať na internete. Pretože nikdy neviete, ako tieto údaje môžu potenciálni útočníci využiť.
10 vecí, ktoré by ste nemali zdieľať na internete
Kto ste
Čo všetko sú osobné údaje? Zjednodušene povedané ide o informácie, na základe ktorých sa dá zistiť, že vy ste vy. To znamená fotka, na ktorej ste jasne identifikovateľný, meno a priezvisko, telefónne číslo, adresa, mailový kontakt, ale aj mená vašich detí, psíkov či mačičiek. Hoci by sa mohlo zdať, že ak niekto bude vedieť, že sa váš psík volá Dunčo, nič sa nestane, nie je to úplne tak.
Kam idete na dovolenku
V súčasnosti je pomerne bežné, že na sociálne siete pridávame príbehy či príspevky už z letiska a neskôr aj priamo z dovolenky. S priateľmi a známymi sa totiž chceme podeliť o svoje zážitky. Nezabudnite však na to, že ak zverejníte, že ste v bode B, je jasné, že nie ste v bode A. To znamená – nie ste doma. A to môže byť, napríklad, pozvánkou pre zlodejov. Ak už chceme niečo z dovolenky pridať, urobte tak po návrate domov.
Kde presne sa nachádzate
Akosi sme si zvykli, že v príspevkoch na sociálnych sieťach automaticky pridávame popis miesta, v ktorom sa nachádzame. V tomto prípade platí to isté čo v predošlom odseku. Ak ste v kaviarni, nie ste doma. Navyše, potenciálny útočník môže takto zistiť, aké máte návyky, čo môže byť nebezpečné.
Čo kupujete
Od influencerov sme mnohí odkukali chválenie sa novými vecami. Šperkom, ktorý sme dostali na narodeniny, novým autom, novým mobilom a podobne. A presne tým zo seba robíme terč pre zlodejov.
Fotky vašich detí
Je prirodzené, že každý rodič je na svoje dieťa pyšný a chce sa pochváliť prvým úsmevom, prvým zúbkom, prvými krôčikmi, prvou hodinou plávania či prvým dňom v škole. No zamyslite sa – skutočne o tom potrebujú vedieť všetci ľudia, ktorých máte medzi priateľmi? Ste si absolútne istý, že ľudia, ktorí môžu tieto fotky vidieť, nie sú devianti alebo potenciálni predátori?
Položte si tiež otázku, či bude vaše dieťa v dospelosti nadšené z toho, že ho všetci videli nahé kúpať sa v bazéniku. Páčilo by sa vám, ak by v dobe vášho detstva boli sociálne siete a všetci z vášho okolia by vás videli pri prebaľovaní či štrbavých? Nehovoriac o tom, že zdieľaním fotky dieťaťa pred školou, ktorú možno jasne identifikovať, je taktiež veľmi nebezpečné.
Frflanie na robotu
Kto nezažil situáciu, že sa v robote vytočil, nech zdvihne ruku. Pravdepodobne by sme nevideli ani jednu. A je to normálne. No stojí za zváženie, či status alebo príbeh na sociálnej sieti sú tým pravým miestom na ventilovanie svojej frustrácie či hnevu. Čo sa stane, ak v statuse ohovoríte svojho šéfa a nejaký "milý" a premotivovaný kolega mu to ukáže? Povedali by ste mu to aj do očí? Ak nie, nechajte si to pre seba, alebo sa zdôverte blízkej osobe – zoči voči.
Údaje z platobných kariet
Možno si pri tomto bode budete klepkať po čele a poviete si, že: „Veď to je jasné.“ Je a nie je. Pri súčasných technológiách sa dajú dobre identidikovať aj údaje, ktoré sa nám môžu zdať rozmazané alebo ich vyrastrujete. Buďte opatrní!
Údaje o členoch rodiny či priateľoch
Na začiatku sme písali, že by ste nemali zdieľať svoje vlastné osobné údaje. Rovnako by ste nemali zverejňovať ani osobné údaje o členoch vašej rodiny, priateľoch, kolegoch, susedoch či známych. Z logických dôvodov.
Súkromné konverzácie
Treba k tomu vôbec komentár?
Bonus: Lákavé súťaže na sociálnych sieťach
Na sociálnych sieťach sú súťaže nesmierne populárne. A zapojiť sa do mnohých z nich je legitímne a bezpečné. No ak je cena až príliš lákavá a protihodnota je „len“ ďalšie zdieľanie, označenie priateľov či pridanie fotky – nie je to až príliš podozrivé? Giveaway súťaže sú totiž často navrhnuté tak, že od vás vyťahujú osobné údaje bez toho, aby ste si to uvedomili. Nezabudnite, že nič nie je zadarmo…