Starší ľudia sú tí najzraniteľnejší: Takto im môžete pomôcť, aby odhalili podvodníka!
Podvodníci na svoje nekalé praktiky vyhľadávajú tých, ktorí dôverujú, sú slušní a niekedy až príliš ochotní veriť tomu, čo im príde do mailu či na mobil. Najčastejšie sú to práve starší ľudia, ktorí útočníkov nevedia až tak dobre odhaliť.
Pomôcť rozpoznať podvodníkov môžete svojim rodičom či starým rodičom jednoducho v piatok základných bodoch. Vysvetľujte im nástrahy internetu láskavo a s trpezlivosťou, ideálne nie podráždene so slovami, že „ničomu nerozumejú“.
Ako pomôcť starším ľuďom odhaliť podvodníka?
1. Vysvetlite im, čo je to podvod na internete
„Mne sa to nemôže stať.“ Koľko ľudí povedalo túto vetu a napriek tomu sa nechali nachytať? Ak si vaši rodičia či starí rodičia myslia, že ich sa to netýka, vysvetlite im, že sa to nestáva len „tým druhým“. Ak vám položia otázku: Kto by už len ich chcel okradnúť?, odpovedzte, že práve ich.
Podvodníci si často cielene vyberajú staršie osoby, lebo sú slušné, zvedavé, niekedy technicky menej zdatné a nechcú byť neúctivé. Trpezlivo im objasnite, že banka či poisťovňa od nich nikdy nebude žiadať heslo cez e-mail alebo telefón.
Že nikto im len tak nedaruje 10 tisíc eur, nezmažú im účet, ak nepošlú údaje esemeskou a nedostanú sa do väzenia, ak nepošlú XY peňazí na nejaký účet. A ani žiadny cudzí človek ich nezačne milovať len vďaka profilovej fotke na Facebooku a statusu vdova/vdovec.
2. Prejdi si s nimi ich zariadenie a ukážte im, čo si majú všímať
Rodičom a starým rodičom nastavte silné heslá, ktoré sa v ideálnom prípade nebudú opakovať na viacerých platformách. Ukážte im, že podozrivý mail či esemesku rozoznajú na základe čudnej adresy odosielateľa, gramatických chýb či nátlaku na rýchle konanie.
Nainštalujte im antivírusový program a aktualizujte zariadenie. Staré verzie operačného programu či aplikácií sú ako nezamknuté dvere.
3. Nastavte im jednoduché pravidlá, ktoré si ľahko zapamätajú
Zopár základných pravidiel im môžete, napríklad, spísať a pripnúť na chladničku. Ak si nebudú istí, prípadne zabudnú, budú to mať poruke.
- Nikdy nikomu nehovorím svoje heslá ani kódy z SMS.
- Ak niečo vyzerá príliš lákavé, bude to podvod.
- Ak mi niekto volá a chce peniaze alebo moje údaje, zložím a zavolám deťom/vnúčatám.
- Nikdy nič neplatím, ak som si nič neobjednal/a.
- Vždy si overím, kto mi píše, aj keď má známe meno.
4. Buďte ich digitálny anjel strážny
Ak vaši rodičia či starí rodičia niečomu nerozumejú, nesmejte sa z nich. Ani oni sa zrejme nesmiali z vás, keď vás učili chodiť či jesť lyžicou. Teraz sa karta obrátila a s rovnakou trpezlivosťou musíte učiť vy ich. Pravidelne sa ich pýtajte, či im niečo podozrivé neprišlo a či vedia, čo robiť, ak by sa tak stalo. Povedzte im, nech sa vás spýtajú, ak niečomu nerozumejú alebo si nie sú istí. Nech sa radšej opýtajú stokrát, akoby sa nespýtali a bude neskoro...
5. Buďte vďačný, že ešte máte koho chrániť :)