Kupujete si bylinky v kvetináči v obchode a vždy vám vyhynú? 4 dôvody, prečo sa to deje!
Nech zdvihnú ruku tí, ktorí už vyhodili do koša niekoľko vyhynutých byliniek v kvetináči, ktoré si kúpili v obchode. Po kúpe totiž len veľmi zriedkavo vydržia viac než niekoľko dní. Ak ste už nad tým len mávli rukou so slovami, že zrejme ich neviete pestovať a všetko vám „vykape“, nezúfajte. Nemusí to byť nutne spôsobené tým, že sa o rastlinky neviete starať!
Prečo bylinky v kvetináči z obchodu vždy vyhynú?
Začnime tým, že väčšina byliniek, ktoré sa predávajú v supermarketoch, sú určené na priamu spotrebu. To znamená, že si ich kúpite, lístky zostriháte a zvyšok rastliny vyhodíte. Hoci sú tieto bylinky predávané v kvetináčoch, je takmer nemožné pestovať ich ďalej. Nech by ste sa o ne starali akokoľvek dobre.
Ak by ste aj náhodou natrafili na bylinky, ktoré by sa dali pestovať aj ďalej, znemožniť to môže spôsob zberu lístkov. V prípade, že z rastlinky zrežete väčšinu lístkov, má len malú šancu na prežitie. Vhodnejšie je zberať ich len odtrhávaním z vrcholov.
Starostlivosť je až druhoradá
Správna starostlivosť o rastlinky je nesmierne dôležitá, no v prípade byliniek z obchodu je až druhoradá. Ak ste si kúpili odrodu, ktorá sa dá pestovať aj v domácich podmienkach a aj lístky oberáte správne, až vtedy hľadajte problém v podmienkach, ktoré má.
Najideálnejšia teplota na pestovanie byliniek sa pohybuje okolo 18 stupňov. Ak je váš byt prekúrený a vzduch je príliš suchý, dariť sa im nebude. Aby mohla rastlinka fotosyntetizovať, potrebuje denné svetlo. Uistite sa, či je kvetináč umiestnený tak, aby mal dostatok svetla.
A na záver – polievanie. Rastlinky vo všeobecnosti lepšie znášajú nedostatok vody ako jej prebytok. Pri premokrenom substráte totiž korienky môžu začať zahnívať a tak vyhynie aj celá rastlina. Navyše, mokrá zemina je náchylnejšia na premnoženie mušiek smútiviek či chvostoskokov. Bylinky preto vždy polievajte až vtedy, keď je zemina suchá.