Ochráňte svoju záhradu pred škodcami už teraz: 3 tipy, na ktoré netreba chemický postrek!

Ak chceme mať v záhrade či v skleníku bohatú a zdravú úrodu, nesmieme zabúdať na bezpečnosť. Zeleninu, ovocie, ale aj bylinky či kvetiny totiž často navštevujú nepozvaní hostia, ktorými sú škodcovia. Dokážu napáchať poriadnu spúšť, čo zrejme poznajú mnohí záhradkári. Zabrániť ich výskytu sa dá viacerými spôsobmi. A rozhodne to nemusí byť len prostredníctvom chemických postrekov!

Radosť zo záhradkarčenia či z pestovania plodín, kvetín, ale i byliniek nám veľmi rýchlo môžu pokaziť neželaní hostia. Sú nimi škodcovia, ktorí v priebehu krátkeho času dokážu doslova vykynožiť pracne vypestovanú rastlinky. Skôr než použijete chemický postrek, vyskúšajte tipy, ktoré v relácii Nová záhrada prezradili Martin Čurda, František Laššák a odborník Matej Vačko.

Nová záhrada - škodcovia Nová záhrada - škodcovia Zdroj: reprofoto - Nová záhrada

Ochráňte svoju záhradu pred škodcami bez chemického postreku

Téma biologickej ochrany záhrady bola už toľko diskutovaná, až vzbudzuje nedôveru. Skúsení záhradkári a odborníci radšej používajú pojem bezreziduálna, teda bezzvyšková ochrana. To je taká, ktorá nezanecháva v rastlinách a pôde látky nežiaduce pre naše telo.

Existujú tri základné princípy, ktorými viete svoju záhradu ochrániť aj bez chémie. Poznať ich je veľmi prospešné, pretože aj v dôsledku klimatických zmien je téma škodcov čoraz pálčivejšia. „Je to veľmi aktuálna téma a bude čoraz aktuálnejšia. Keďže sa klíma a podmienky menia, pribúdajú noví škodcovia, tak sa tejto téme budeme pokojne venovať aj na pravidelnejšej báze,“ podotkol Garden Vedúcko Martin Čurda.

Nová záhrada - škodcovia Nová záhrada - škodcovia Zdroj: reprofoto - Nová záhrada

1. Využitie prirodzených predátorov
Každý škodca má svojho prirodzeného predátora, ktorý eliminuje jeho počet. Ak sa z nejakých dôvodov tento predátor vytratí, príroda stráca obranyschopnosť. Prvým princípom ochrany je teda doplniť ho do záhrady a zabezpečiť tak rovnováhu.

Nová záhrada - škodcovia Nová záhrada - škodcovia Zdroj: reprofoto - Nová záhrada

2. Použitie baktérií a vírusov
Mnohí škodcovia reagujú veľmi zle na baktérie a vírusy, ktoré sú ale pre človeka neškodné. Dá sa to využiť tak, že rastliny postriekate roztokom, ktorý ich obsahuje. Keď sa škodca do takto ošetrených listov zahryzne, poškodí si trávenie a neurobí vám paseku.

Nová záhrada - škodcovia Nová záhrada - škodcovia Zdroj: reprofoto - Nová záhrada

3. Prevencia
Tretí tip na ochranu záhrady pred škodcami je v rukách každého záhradkára. Môže to zabezpečiť každý záhradkár – výber správnej pôdy, správne stanovište, sadiť odrody, ktoré by mali prosperovať v danej lokácii, výber rezistentných odrôd,“ vysvetlil Matej Vačko. Zabúdať netreba ani na správne strihanie a prevzdušňovanie kríkov a stromov. Čím sú vzdušnejšie, tým sú odolnejšie aj voči škodcom, aj voči hubovým ochoreniam.

Sledujte obľúbenú Novú záhradu každú nedeľu o 15:50 na JOJke!

Zdieľaj na facebooku