Máte živý plot z tují, no stále vám ohnedne? Nie je za tým sucho, TOTO sú hlavné dôvody!
Tuja západná bola desiatky rokov považovaná za ideálnu rastlinu do živých plotov. Ich úlohou totiž je, aby nás v záhradke ochránili pred neželanými pohľadmi z ulice či od susedov. Popri tom by mali aj pôsobiť esteticky, keďže tvoria veľkú súvislú plochu. Tuje tieto požiadavky spĺňajú bravúrne.
Tento ihličnan nebol vyšľachtený do živých plotov. Má krásny kónický a kompaktný tvar, preto je ideálnym solitérom. Keďže sme tuju desaťročia používali nesprávne a vytvárali sme z nej masívne monokultúry, príroda nám to škaredo vracia. Tuje totiž napriek dostatočnej starostlivosti často ohnednú a hynú.
Hlavné dôvody prečo tuje ohnednú a hynú
Dôvody sú hneď tri – fyziologické problémy rastliny, napadnutie hubou a napadnutie škodcom. Prvý prípad nastáva najčastejšie pri nástupe sezóny, keď sa vzduch ohreje skôr ako pôda. „Korene sa nestíhajú vyvíjať, lebo je ešte chladnejšia pôda a tým pádom horné časti začínajú odumierať. Celé to nastáva vo februári, marci,“ vysvetlil v relácii Nová záhrada odborník na biologickú ochranu rastlín – Zoltán Tamašek. Koreň teda prestane plniť svoju funkciu a odumiera. Spolu s ním aj časť tuje, ktorú vyživuje.
Výsadbu nám však môžu zlikvidovať aj huby a škodcovia. Tuje najčastejšie napádajú lykožrúty a Krasoň – Lamprodiva Festiva. Ak chceme zabiť dve muchy jednou radou, Tamašek radí ošetriť rastlinky biologickým postrekom, ktorý obsahuje špeciálny druh huby. Tá posilňuje rast drobných korienkov a tým sa zvyšuje obranyschopnosť tuje. Aktuálne obdobie je na to priam ideálne. Viac sa dozviete vo videu!