Ako si vypestovať priesady z toho, čo máte doma? Inšpirujte sa tipmi z Novej záhrady!
Staré známe heslo „všetko sa dá, len treba chcieť“ platí v záhradkárčení dvojnásobne. Trpezlivosť a starostlivosť sú základné predpoklady na to, aby ste vypestovali čokoľvek, čo budete chcieť. A to dokonca z toho, čo máte doma v kuchyni. Podľa Martina Čurdu z Novej záhrady sa dá rozmnožiť takmer každé ovocie či zelenina, no zároveň pripomína, že nie pri všetkom treba čakať úrodu.
Ovocie: Kivi, citróny či pomaranče sú najvďačnejšie druhy ovocia v otázke vlastnej výsadby do kvetináča. Stačí z plodu vybrať semienka, očistiť ich od dužiny a zasadiť. Pri dostatočnej trpezlivosti a starostlivosti si vypestujete krásne rastlinky. Netreba však zabúdať na to, že úrodu nebudete mať len tak ľahko. Keďže ide o rastliny semenáče, nie o navrubľované odrody. Dobrou správou ale je, že rodiaca odroda sa dá ľahko dodatočne naštepiť. Podobne je to aj s jablkom či hruškou.
Zelenina: „Čo sa ľahko množí a pri čom môžete zaznamenať veľké pestovateľské úspechy a dopestovať si vlastné plody, to je zelenina. Napríklad, cesnak nám zvykne sám klíčiť v chladničke. Tam je ale proces rastu zdĺhavejší. Rýchlejšie a efektívnejšie sú plodové druhy zeleniny, napríklad, rajčiny a papriky,“ vysvetlil Martin. Semienka z paradajok či paprík získate taktiež veľmi ľahko. Plod len prerežete a semienka vyberiete. V prípade paradajok státím vo vode odstránite dužinu. Následne semienka necháme trochu presušiť a zasadíme ideálne do hrantíka. Na začiatok si dopestujeme priesady, ktoré preberieme. Vyberieme tie najsilnejšie jedince a tie zvlášť presadíme. „Vlastné priesady si môžete takto dopestovať na balkóne či na parapete. Aj keď už mnohí priesady majú, nič nezmeškáte, akurát ich budete neskôr sadiť a neskôr budú prinášať plody. Minimálne sa vyhnete riziku neskorých jarných mrazíkov. Poďte do toho! Je to určite zmysluplnejšia činnosť, ako len tak sedieť so založenými rukami,“ dodal Čurda.