Používate zastaralú verziu prehliadača, z tohto dôvodu nie je možné prehrať video.
Prosím, aktualizujte si prehliadač na najnovšiu verziu.
Neodškriepiteľným plusom živých stromčekov je atmosféra, ktorú našim príbytkom počas sviatkov prepožičiavajú. Vôňa ihličia a živice sú totiž neprekonateľné. Lenže, na rozdiel od tých umelých, v domácnostiach napriek správnej starostlivosti pochopiteľne nevydržia tak dlho. Postupne strácajú farbu, vysychajú a koberce začneme mať plné ihličia. Vtedy nastáva chvíľa, keď sa ich misia končí. V tom lepšom prípade skončia v triedenom bioodpade, v tom horšom pohodené na smetiskách, pri košoch či dokonca vo voľnej prírode. Pritom drevo i ihličie sa dajú veľmi šikovne využiť.
Zima ešte zďaleka neskončila a tak konáriky ihličnatých stromov môžete použiť ako nástielku na trvalky, okrasné dreviny, kry či ovocné stromčeky. Vôbec pritom neprekáža, ak ich už máte proti chladu zabezpečené. Januárové a februárové mrazy totiž vedia byť poriadne kruté. V prípade, že ste majiteľmi štriepkovača alebo drviča, drevo zo stromčeka môžete ľahko premeniť na voňavý mulč. Navyše, ihličnany sa rozkladajú pomalšie a tak svoju ochrannú funkciu budú vykonávať oveľa dlhšie. Ak mulč nepotrebujete, štiepku môžete pridať do kompostu. Tretím spôsobom ako stromček v záhrade efektívne využiť, je boj so slizniakmi. Tie totiž ihličnany neznášajú. Ihličie si odložte, skladujte ho na suchom mieste a na jar ním môžete vysypať okraje hriadok. Slimáky tak nebudú mať šancu!
V prípade, že doma kúrite pevným palivom, drevo zo stromčeka môžete použiť aj na takýto účel. Kmeň i konáriky samozrejme treba napíliť na vhodnú veľkosť. V žiadnom prípade však vianočný stromček nepridávajte do krbov. Živica, ktorá je v dreve, totiž prská a vyskakujúce uhlíky môžu spôsobiť požiar!
Ak nevyužijete ani jeden zo spôsobov recyklácie, pretože bývate v paneláku a nemáte záhradu, z vianočného stromčeka pred vyhodením dôkladne oberte všetky ozdoby, háčiky, girlandy i lamely. Následne ho vyhoďte do bioodpadu, prípadne na miesto na to určené. Určite ho neodnášajte do lesa a nehádžte do ohrád k zvieratám v domnienke, že to bude ich potrava. Po ozdobách na vetvičkách totiž ostávajú trblietky či mikroplasty a tie môžu zver zabiť či spôsobiť im vážne tráviace problémy. Buďme k prírode ohľaduplní.