Používate zastaralú verziu prehliadača, z tohto dôvodu nie je možné prehrať video.
Prosím, aktualizujte si prehliadač na najnovšiu verziu.
Zeleň má v našich záhradách i na balkónoch či v zimných záhradách nezastupiteľnú úlohu. Nielenže produkuje kyslík a dokáže čistiť vzduch, ale má samozrejme aj estetickú funkciu. Akýkoľvek priestor je totiž s rastlinami oveľa krajší. Doba je však rýchla a tak mnohí nemajú čas na to, aby sa mohli pestovaniu dostatočne venovať. Veľa druhov je totiž citlivých na horúčavy, na priame slnko, na prievan či na mrazy. Ak takejto rastline nedoprajete vhodné podmienky, uhynie. To mnohých demotivuje a tak radšej volia umelé či sušené kvety a rastliny.
Existuje však riešenie a tým je – zadovážiť si druhy, ktoré nie sú náročné na starostlivosť, nevyžadujú si špeciálne podmienky, sú vždyzelené a zaručene prežijú aj zimné mrazy, aj letné horúčavy. Pri výbere rastlín sa treba zamyslieť nad tým, odkiaľ pochádzajú a v akých podmienkach tam rastú. Ak je to druh z tropickej krajiny, je jasné, že sneh a mráz mu nebude robiť dobre. V prípade, že chcete celoročnú a vždyzelenú rastlinu, treba si vyberať z mierneho podnebného pásma.
Veľmi vďačné a overené druhy sú: Vres, Starček prímorský, Buxus - Krušpán, okrasné trávy, Brečtan, Vavrínovec, Cezmína či Euonymus – Bršlen. Ako ste si určite všimli, vo väčšine ide o okrasné dreviny a kríky, ktoré von v prírode prosperujú bez ohľadu na počasie. Ak ich budete pestovať na balkóne či v zimnej záhrade, doprajte im poriadne veľký kvetináč, aby mal koreňový bal dostatočnú ochranu pred nepriaznivým počasím. To znamená – v zime bude dostatok pôdy chrániť korene pred zamrznutím a v lete zas pred prehriatím. Nezabudnite tiež na to, že hoci je von zima a rastliny treba polievať menej než v horúčavách, nevynechávajte zálievku úplne. Nedostatok vlahy môže v kombinácii s chladom zlikvidovať aj odolnú rastlinku.