Vytvorte si kvalitný kompost na hnojenie bez chémie: Viete, čo do neho patrí a čo nie?
Teplejšie počasie a čoraz intenzívnejšie slniečko je neklamným znakom toho, že jar je tu. Práve aktuálne obdobie je ideálne na založenie kompostoviska, ktoré sa malým aj veľkým záhradkárom určite oplatí. „Myslím, že niet lepšieho hnojiva, ako je to, ktoré získame z vlastnej záhradky v rámci interného kolobehu živín. Iste, toto asi veľké firmy na výrobu hnojív podporovať nebudú, ale tak ako je najideálnejšie konzumovať potraviny dopestované v regióne, tak je najlepšie dodať záhradke živiny zo zvyškov rastlín, ktoré v nej vyrástli. Teda prostredníctvom vlastného kompostu,“ povedal Garden Vedúcko Martin Čurda.
Založiť si kompost nie je vôbec ťažké, no treba presne vedieť, čo do neho patrí a čo nie. „Pozberové zvyšky zo zeleninových hriadok, pokosená tráva, či odkvitnuté súkvetia /pred fázou semien/, letorasty z letného rezu, či konáriky z predjarného rezu ovocnín,“ vysvetlil Garden Vedúcko. Do kompostéra ale môžete hodiť aj podrvené škrupiny z vajec, šupky zo zeleniny a ovocia, papierové vreckovky, podrvené škrupiny z orechov, popol z dreva (nie z cigariet či z uhlia!), potrhané rolky z toaletného papiera, vrecúška z čaju, spodok z kávy či trus od sliepok a králikov (teda bylinožravých zvierat).
Do kompostu však rozhodne nepatria zvyšky mäsa, kosti, mliečne výrobky, piliny z drevotriesky, uhynuté zvieratá, trus mäsožravých zvierat, sklo, plasty, kovy, textil, kamene či časopisy. Kompostér by nemal byť umiestnený v blízkosti zdroja pitnej vody či v záplavovom území. Taktiež by nemal byť počas celého dňa na slnku, ale zároveň ani v úplnom tieni.