Máte plnú záhradu tejto buriny? Nezbavujte sa jej, aha, aké má skvelé liečivé účinky!
Kozonoha hostcová, ľudovo nazývaná kozia noha, je invázna bylina, ktorá je veľmi húževnatá a odolná. V záhradách sa jej nedá tak ľahko zbaviť, a preto sa pestovatelia z jej prítomnosti príliš netešia. Naša „bylinkárka“ Andy Timková však v Novej záhrade prezradila, že má skvelé liečivé účinky. „Je to fantastická burina. Je to divá bylina, o ktorej si ľudia myslia, že je to burina, plevel, ktorý treba likvidovať. Ale toto je vážne poklad, pretože celá rastlina je využiteľná. Chuťovo je to niečo medzi petržlenom a zelerom. Listy a stonku môžeme žuť. Koreň sa dá použiť ako náhrada mrkvy či petržlenu do polievky,“ vysvetlila.
Kozia noha výborne zaberá na vysokú hladinu kyseliny močovej, preto jej účinky ocenia najmä tí, ktorí bojujú s dnou. „Všetci, ktorí trpia bolesťami kĺbov kvôli dne, je dobré, aby si koziu nohu odšťavovali, pridávali do smothie, žuli ju, dávali si ju do šalátov. Dokonca, keď chceme zvýrazniť jej účinky, tak ju fermentujeme. To znamená, nakladáme ju ako kyslú kapustu. Normálne ju osolíte, naložíte, necháte fermentovať a môžete používať v podstate celoročne,“ poradila Andy.
Táto nenápadná rastlina je okrem iného aj antikoagulant, takže zabraňuje vytváraniu krvných zrazenín. Zároveň obsahuje triesloviny, veľký podiel vitamínu C, provitamín A a veľa bielkovín. Pomáha pri likvidovaní prachu v močových cestách a zaberá preventívne pred tvorbou močových kameňov. Ak by ste si účinky kozej nohy chceli užívať aj počas zimy, nesušte ju, ale radšej ju nafermentujte. Vysušením sa totiž znižuje prospešnosť jej liečivých látok.