Používate doma takéto kompostéry? Pozrite, prečo nie sú na recyklovanie odpadu vhodné!
Vytvoriť si vlastný domáci kompost je veľmi jednoduché a navyše praktické. Nielenže sa zbavíte bioodpadu, ale výsledkom rozkladných procesov je kvalitné hnojivo, ktoré využijete v záhrade i na rastlinky v kvetináčoch. Napriek tomu, že kompostovanie nie je nič ťažké, mnohí záhradkári pri ňom robia veľa chýb. Je to spôsobené tým, že v súvislosti s touto témou existuje množstvo mýtov a poloprávd. Medzi najčastejšie patrí konštatovanie, že kompostér sa musí nachádzať na konci záhrady, pretože smrdí. Pravdou však je, že ak je kompost založený správne, ak sa v ňom nachádza len to, čo v ňom má byť a staráme sa oň tak, ako máme, smrdieť nikdy nebude.
Základom je výber správneho kompostéra. Ten nájdeme podľa toho, že spĺňa dve základné kritéria.
„Keď kompostujeme, chceme recyklovať biologický odpad. Na to musí kompostér dýchaťmusí mať prístup k vode a mal by byť v tieni, aby po roku vyrobil to, čo od toho očakávame,“ vysvetlil Garden Majster František Laššák. Kompostér teda v žiadnom prípade nesmie byť zatvorený krytom, pretože sa k biohmote prestane dostávať vzduch a vlaha. Akonáhle v komposte chýba vzduch, aeróbne baktérie hynú a namiesto nich sa množia anaeróbne. Tie spôsobujú mliečne kvasenie. Ak sa teda organický materiál v kompostéri nerozkladá, ale kvasí - kompost nechutne zapácha a na vlastnoručne vyrobené hnojivo môžeme zabudnúť. Pre kvalitný kompost je dôležitá aj vlaha, pretože je v ňom život, ktorý ju skrátka potrebuje. Ak kompost nemá správnu vlhkosť, baktérie uhynú a rozkladné procesy sa zastavia. V období sucha je preto fajn kompost zavlažovať. Na základe týchto informácií je teda jasné, že plastový kompostér s vrchnákom, ktorý takmer nemá žiadne prieduchy, na kompostovanie absolútne nie je vhodný.
Mnohí záhradkári možno nevedia, že rozkladný proces v komposte môžeme podporiť urýchľovačom kompostu. Netreba sa toho báť, pretože nejde o žiadnu chémiu. „Urýchľovač kompostu nie je nič iné ako aeróbne baktérie v latentnom štádiu, ktoré sú zodpovedné za rozklad organickej hmoty. Takže, my neurobíme nič iné, len do toho organického materiálu pridáme presne ten život, ktorý tam potrebujeme pridať a podporíme pôvodný,“ vysvetlil Garden Vedúcko Martin Čurda. Ak chcete začať kompostovať a nechce sa vám riešiť zháňanie či výrobu kompostéra, pokojne si kompost založte v podobe kopy, na ktorú budete bioodpad prikladať.
Čo patrí do kompostéra?
Pozberové zvyšky zo zeleninových hriadok, pokosená tráva, či odkvitnuté súkvetia /pred fázou semien/, letorasty z letného rezu, či konáriky z predjarného rezu ovocnín. Do kompostéra ale môžete hodiť aj podrvené škrupiny z vajec, šupky zo zeleniny a ovocia, papierové vreckovky, podrvené škrupiny z orechov, popol z dreva (nie z cigariet či z uhlia!), potrhané rolky z toaletného papiera, vrecúška z čaju (bez kovových častí a nitiek), spodok z kávy či trus od sliepok a králikov (teda bylinožravých zvierat).
Čo do kompostéra nepatrí?
Do kompostu rozhodne nepatria zvyšky mäsa, kosti, mliečne výrobky, piliny z drevotriesky, uhynuté zvieratá, trus mäsožravých zvierat, sklo, plasty, kovy, textil, kamene či časopisy.