Neviete, čo robiť s kopami opadaného lístia a kam ich dávať? TAKTO ich šikovne využite!
Jeseň je obdobím, keď si svoje záhradky dôkladne čistíme, zbavujeme ich všetkého nepotrebného a pripravujeme ich na oddych. Neodmysliteľnou súčasťou tohto obdobia sú aj kopy bioodpadu, ktoré nám v záhradách vznikajú. Či už je to odpad, ktorý ostáva po strihaní stromov a kríkov, odpad po vertikutácii či zvyšky uhynutých a vysušených rastlín. Postupne sa to hromadí a často ani nestačia kapacity smetiakov na bioodpad či kompostoviska.
Skvelým riešením tejto situácie je nepozerať sa na to ako na odpad, ale ako na prospešný biomateriál, ktorý môžeme v záhrade efektívne využiť ako základ pre vyvýšený záhon. A to bez ohľadu na to, či bude úžitkový alebo okrasný. „Ak máme veľa orezového materiálu a lístia, je veľmi dôležité ho efektívne využiť. Zbaviť sa listov a konárikov môžeme tak, že ich použijeme do vyvýšeného záhonu. Navrstvíme to a listy sa budú rozkladať. Budú mnoho rokov slúžiť ako energetické palivo. Má to veľa živín, takže to ani nemusíme extra hnojiť. Pôda bude prevzdušnená a bude sa tam čomukoľvek dariť,“ vysvetlil František Laššák. Ako sa totiž medzi záhradkármi hovorí - vždy je najlepšie, ak prírode vrátime časť z toho, čo nám dáva.
Ak už kapacity vášho kompostoviska nestačia a ďalšie si zakladať neplánujete, kopy lístia, v ktorom sa často na jeseň topíme, môžete využiť ako efektívnu a lacnú nástielku. Tá pomôže vaším rastlinkám, kríkom i záhonom lepšie prezimovať, keďže vytvorí tepelnú izoláciu. Vrstva lístia ochráni korene a zabráni tomu, aby zem silno premrzla. Okrem toho udrží pôdu vlhkú a popri tom, ako sa bude rozkladať, bude ju zásobovať aj dôležitými živinami. Nezabudnite však na to, že nástielka by nemala byť vyššia než 5 centimetrov. Na jar ju určite dôkladne odstráňte.