Máte tienistú záhradu a všetko v nej uhynie? Poradíme vám, čomu sa bude dariť!
Výsadba v tienistých záhradách sa od výsadby v tých slnečných v mnohom líšení. Pri vyberaní jednotlivých druhov totiž musíte myslieť na to, že každá rastlinka má iné nároky na svetlo i na vlhkosť. Ak nedostáva to, čo potrebuje, v lepšom prípade bude živoriť. V tom horšom uhynie. Do tmavšej záhrady si preto vždy vyberajte tieňomilné druhy. Máme pre vás aj jednoduchú pomôcku na úvod, ktorá vám uľahčí výber. Prevažne ide o rastlinky, ktoré majú tmavšie listy. Čím majú listy tmavšiu zelenú farbu, tým viac tieňa znesú.
S podobným problémom sa budú pasovať aj naši chlapci v Novej záhrade. Práve na tomto konkrétnom príklade však ukážu, ktorým druhom sa bude v takýchto priestoroch dobre dariť. A rozhodne to nie sú len nudné paprade. Medzi tieňomilné rastlinky patria, napríklad, prýštec, jazyčník, kocúrnik záhradný, rozchodníky, nezábudka lesná, železník, pakost, heuchera, hosta, astilba, tiarela, bergénia, alchemilka, pľúcnik lekársky, srdcovka nádherná, zimozeleň, zvonček skalničkový či skimia japonská.
Ak hľadáte letničky do tienistej záhrady, siahnite po lobelke, koleuse či po fuksii. Nezabudnite, že spomínané druhy obľubujú vlhkejšiu a chladnejšiu pôdu, preto okolie týchto rastlín určite neobsypávajte kamienkami, ktoré v sebe v lete kumulujú teplo a prehrievajú pôdu. V prípade, že chcete prechody medzi rastlinami niečím prekryť, radšej zvoľte prírodnú dekoračnú drevenú štiepku či ihličie, ktoré zmenšia odpar vody.