Chystáte sa na kúpu vianočného stromčeka? S týmto tipom zistíte, či je naozaj čerstvý!

Najkrajšie sviatky v roku sa nezadržateľne blížia a s nimi aj ozdobovanie našich domácností. Kým niektorí ľudia si vianočnú výzdobu robia už v novembri či s príchodom adventu, iní si to nechávajú na neskôr. Ak patríte k tým, ktorých kúpa vianočného stromčeka ešte len čaká, inšpirujte sa našimi radami. Vďaka nim si tento rok vyberiete naozaj dokonalý stromček!

Živý vianočný stromček v našich domácnostiach dokonale dotvára sviatočnú atmosféru. Jeho vôňa a prirodzený vzhľad sú niečím, na čo mnohí nedajú dopustiť a nikdy by to nevymenili za umelý. Aby ale stromček vydržal krásny počas celých sviatkov, je nutné pri jeho kúpe venovať pozornosť niektorým veciam.

Základom je rozhodnúť sa pre konkrétny druh ihličnanu, pretože každý má iné vlastnosti i životnosť. Smrek obyčajný má klasický vzhľad a intenzívnu vôňu, no jeho ihličie rýchlo opadáva. Normandská jedľa má luxusný vzhľad, husté vetvy a mäkké, neopadávajúce ihličie. Býva však drahšia. Originálnou voľbou je Borovica lesná, ktorá má dlhé ihličie a typickú vôňu. Navyše, vydrží dlho čerstvá. Ak chcete niečo vizuálne zaujímavé, siahnite po Smreku pichľavom. Jeho ihličie má krásny modrasto-strieborný nádych. Je však veľmi pichľavé, čo môže byť pri zdobení a odzdobovaní poriadne nepríjemné. Pri výbere stromčeka tiež zvážte priestorové možnosti vášho príbytku. Pred nákupom si zmerajte priestor, kde bude stromček stáť a nezabudnite na miesto pre vianočnú hviezdu alebo iné ozdoby na vrchole.

Nova zahrada - vianocny stromcek Zdroj: Profimedia

​Alfou a omegou toho, aby nám živý vianočný stromček vydržal dlho, je jeho čerstvosť pri nákupe. Overíte si ju veľmi jednoducho. Ohmatajte si niekoľko vetvičiek, aby ste zistili, či sú pružné. Ak sa pri ohybe lámu, siahnite radšej po inom. Dôležitú úlohu hrá aj ihličie. Keď prejdete rukou po vetvičke, nemalo by vám ostávať v ruke. Skontrolujte si aj rez kmeňa. Ak má svetlú farbu a je jemne vlhký, je naozaj čerstvý. V prípade, že je rez už zasušený, bol vyrúbaný dávnejšie a nemusí vám vydržať počas celých sviatkov.

Nova zahrada - vianocny stromcek Zdroj: Pixabay

​Skvelým riešením je zaobstaranie si stromčeka v črepníku. Túto možnosť odporúčajú aj naši chlapci z Novej záhrady. „Všetko má svoje plusy aj mínusy, ale my sme asi najviac za živý v črepníku. Má atmosféru Vianoc a môžeme ho použiť viackrát v priebehu viacerých rokov. Takže, to nie je jednorázovka ako živý, ktorý odrežeme. Mali by sme ale dodržať zásadu, že črepníkový stromček nesmie byť v interiéri dlhšie ako desať dní. Na izbovú teplotu ho musíme postupne privykať a postupne zas odvykať,“ prízvukujú Martin a Feri.

Nova zahrada - vianocny stromcek Zdroj: Profimedia

​Aby živý vianočný stromček vydržal čerstvý čo najdlhšie, treba sa oň trošku starať. Po prinesení domov odrežte asi 2 cm z kmeňa, aby sa obnovila schopnosť stromčeka nasať vodu. Živý stromček potrebuje stálu vlhkosť, inak rýchlo začne vysychať. Používajte preto stojan so zásobníkom na vodu. Taktiež sa skúste vyhnúť umiestneniu stromčeka blízko radiátorov alebo krbov, ktoré ho rýchlo vysušia.

Pozrite si archívnu reportáž o vianočných stromčekoch vo videu HORE!