Daniela Seinová

Pozor na ľudí s pokladničkami s nápisom:„na detskú onkológiu“!

Primárka detskej onkológie na Kramároch nám v rozhovore prezradila, že ľudia, ktorí pýtajú príspevky na detskú onkológiu do pokladničiek, s onkológiou nemajú nič spoločné!

Existujú ľudia, ktorí zarábajú na nešťastí iných. Je to ťažké pochopiť, najmä keď ide o choré deti. V dnešnej dobe je dôležité, kam idú vaše peniaze a aj vtedy, keď sa snažíte prispieť na dobrú vec. Doktorka Daniela Sejnová, primárka Kliniky detskej hematológie a onkológie v Bratislave a predsedníčka Združenia na pomoc detskej onkológii, porozprávala, ako pomáha ich združenie chorým deťom a ich rodinám. Skúste sa nabudúce zamyslieť, či prispejete cudzej osobe pred poštou, či obchodom do kasičky, alebo radšej riadne registrovanému združeniu. 


Ako vzniklo Združenie na pomoc detskej onkológii v Bratislave a akým spôsobom pomáha?

Združenie na pomoc detskej onkológii vzniklo v roku 1990, po revolučných udalostiach roku 1989, na podnet pani primárky Magdy Horniakovej a pani doktorky Foltínovej. Toto združenie malo od začiatku za úlohu zlepšovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti a hygienický štandard na detskom onkologickom oddelení. Tohto sa držíme doteraz, to znamená, že prispievame v prípade, že nemocnica nemá dostatočné finančné prostriedky na lieky, takže cytostatiká hradíme čiastočne z prostriedkov združenia. Minulý rok to bolo do 80-tisíc eur. Potom sa snažíme, aby mali lepší hygienický štandard, lepšie prostredie pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti týmto pacientom, takže sme z prostriedkov združenia za 17 miliónov slovenských korún (564-tisíc eur) zrekonštruovali oddelenie veľkých detí. Na izbách je štandardom klimatizácia, internet pri posteli pacienta, televízor, video.

Rovnako na oddelení malých detí je štandardom na izbe televízor. Sú tam plazmové televízory, ktoré nám darovala matka jedného dievčatka, ktoré zomrelo. Internet je zatiaľ iba v herni, plánujeme však rozšírenie a začíname rekonštrukciu z prostriedkov združenia, ktoré sme získali dvomi percentami z daní. Ideme zrekonštruovať sociálne zariadenia na siedmych izbách a čiastočne prispejeme na kúpeľňu. Snažíme sa týmto spôsobom využívať finančné prostriedky, ktoré nám poskytujú ľudia od úplne malých darcov, ktorí poskytujú v podstate bývalých sto korún, ale od začiatku združenia, až po veľkých darcov. Veľmi nám pomáhajú dve percentá z daní.

Keby sme mohli apelovať na ľudí, ktorí majú chuť pomôcť deťom na detskej onkológii, čo sa týka sociálnych štandardov, tak práve toto združenie môže v tejto veci najviac urobiť?

Áno, my máme aj číslo účtu, kde môžu ľudia poukázať finančné prostriedky. Tým by som chcela aj upozorniť všetkých obyvateľov Slovenska, že tí ľudia, ktorí ich zastavujú s pokladničkami, aby dávali na detskú onkológiu, nevedia ani, že existujú tri detské onkológie na Slovensku, koľko je onkologických detských pacientov. Nemajú s nami žiadne zmluvy, žiadne kontrakty. Nikoho neprosíme, aby takýmto spôsobom zbieral finančné prostriedky.

Ľudia by nemali takto prispievať a považujem to za absolútny hyenizmus, ak niekto profituje z onkologicky chorých detí a ich rodín, ktoré majú skutočne veľké finančné problémy. Na Slovensku existujú iba tri centrá – v Banskej Bystrici, Košiciach a Bratislave a pri každom je zriadené združenie, s rôznymi názvami. Sme však všetci poberatelia dvoch percent z daní a sme oficiálne zaregistrovaní. A keď chcú ľudia prispieť na združenia, na detských onkologických pacientov, tak by mali prispievať rovno nejakým bankovým prevodom, alebo finančné prostriedky vložiť priamo na účet týchto združení a ktoré idú priamo, adresne určitým onkologickým pacientom.

Akým spôsobom, čím všetkým môžu ľudia ešte pomôcť?

Čo sa týka združení, tak sú to iba finančné prostriedky, pretože všetky tri onkologické centrá sú už zrekonštruované, takže máme vybavenie televízormi, internetom, počítačmi. Máme vcelku dobré vybavenie pre deti. Poprípade ak nemáme, vieme to z týchto finančných prostriedkov zabezpečiť.

Teda najviac by sa dalo prispieť financiami. Ale sú organizácie, ktorým sa dá prispieť finančnou čiastkou a tí zase robia niečo iné. Organizácia Dobrý Anjel prispieva priamo rodinám pacientov. My sa snažíme o zlepšenie podmienok liečby na oddelení. Spomínaná organizácia pomáha rodinám tak, že im určitú finančnú čiastku poskytuje priamo do rúk. A potom samozrejme Liga proti rakovine, ktorá prenajala päť bytov, ktoré pre rodiny financujú. Rodičia tam môžu bývať vo veľmi slušných podmienkach.