Andrea Cisarova

Zbaliť kufor a odísť s dieťaťom na Slovensko? Je to únos...

Vydali ste sa za cudzinca, žijete v zahraničí a zvažujete útek s deťmi do rodnej krajiny? Pozor na to...

Nielen muži unášajú svoje deti do krajín svojho pôvodu! Ste žena, žijete v zahraničí, máte deti a zvažujete odchod od partnera a návrat späť na Slovensko? Pozor na to, aby ste práve vy neboli považovaná za únoscu vlastných detí. Andrea Cisárová, riaditeľka Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže, varuje pred takýmto scenárom.

Čo je najdôležitejšie, keď sa rozhoduje o tom, komu bude dieťa zverené?

Ide o termín „obvyklý pobyt“. Je to niečo, čo platí v medzinárodnom práve. To znamená, že matka, ktorá žije s cudzincom, sa nemôže odvolávať na to, že dieťa má slovenský rodný list, resp. že má dve občianstva. Vždy je podstatné, v ktorej krajine dieťa žije, kde chodí do školy, kde má kamarátov. Súd danej krajiny môže a bude rozhodovať. Ak sa matka zoberie a odíde s dieťaťom do svojej rodnej krajiny, napríklad a nemá súhlas druhého rodiča, väčšinou otec podá návrh na návrat dieťaťa, pretože matka to dieťa fakticky uniesla. Náš súd rozhodne o tom, že áno, dieťa sa musí vrátiť, aby o tom, komu dieťa bude zverené, rozhodli súdy tej krajiny, kde má dieťa škôlku, školu, kamarátov...

S akým scenárom sa najčastejšie stretávate? Utekajú viac ženy zo zahraničia, alebo muži „unášajú“ deti?

Väčšinou odchádzajú ženy. Žiadna žena však neopustí dobrého muža. Ak všetko v manželstve klape, nie je možné, aby žena odchádzala. Uteká preto, lebo otec dieťaťa je možno tyran, alebo sa nestará o rodinu, ona je izolovaná v štáte, kde nikoho nepozná. Toto sú najčastejšie dôvody, prečo ženy opúšťajú svojich manželov a utekajú tam, kde majú svoju rodinu, priateľov, zázemie a aj finančnú podporu.

Je možné sa pred uzatvorením manželstva nejakým spôsobom poistiť?

Čo sa týka majetku, to sa určite môžu, ale čo sa týka detí, nedá sa poistiť. Akonáhle sa dieťa narodí, môžu rodičia spísať dohodu, ktorá by bola potvrdená súdom tej krajiny, kde žije manžel a zároveň aj Slovenska. Keď existujú dve identické dohody v dvoch rôznych štátoch, nie je problém.

Keď matky teraz aktuálne riešia, že chcú odísť od partnera, na koho sa môžu v prvom rade obrátiť?

Určite na Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže (www.cipc.sk). My im poradíme, čo všetko ich čaká v prípade, že odídu bez súhlasu partnera, alebo čo majú urobiť, aby to bolo legálne.