Používate zastaralú verziu prehliadača, z tohto dôvodu nie je možné prehrať video.
Prosím, aktualizujte si prehliadač na najnovšiu verziu.
Váš život beží tak, ako má a vravíte si, že vám a vášmu okoliu sa nemôže nič stať? Mýlite sa. Absolútne nečakane sa totiž môžete stať účastníkom dopravnej nehody a životy najbližších budú závisieť od vás.
Doktor Viliam Dobiáš, ktorý nás nedávno poctil svojou návštevou v Supermame, je záchranár, anestéziológ a vysokoškolský pedagóg. Vysvetľuje, prečo je nutné ovládať prvú pomoc a vedomosti o nej si pravidelne obnovovať. Zároveň vám poradí, kde začať a ako ohodnotiť svoje doterajšie poznatky po poskytovaní prvej pomoci.
Čo je najdôležitejšie pri podávaní prvej pomoci, čo by sme mali doma mať a čo by sme mali ovládať?
Ako prvá by mala byť ochota vôbec poskytnúť prvú pomoc. Potom na jej poskytnutie stačia len vedomosti, veľmi málo teórie a absolvovať praktický nácvik na rôznych modeloch. Nácvik niektorých situácii si totiž vyžaduje určitú minimálnu manuálnu zručnosť. Ale zvládnu to aj desať-dvanásť ročné deti. Prvá pomoc je hlavne praktická. Nedá sa to ale naučiť tak, že sa budem pozerať, ako niekto stláča hrudník, ale musím sa to naučiť tak, aby som to zvládol vlastnými rukami.
Veci, ktoré sú nepríjemné a bolestivé sa na praktických nácvikoch robia na modeloch a veci, ktoré nie sú nepríjemné sa robia navzájom na frekventantoch kurzu. To znamená, naučiť sa obväzovať pri krvácaní, otočiť do stabilizovanej polohy na boku a podobne. Ak mám na prvú pomoc k dispozícii niečo ako autolekárničku, nič iné nepotrebujem. S jej obsahom sa dá prvá pomoc bez problémov zvládnuť.
Keď vidím človeka ležiaceho na zemi na ulici, ako rozoznám alkoholika od človeka, ktorý potrebuje pomoc?
Nieže by som mal rád alkoholikov, pretože zbytočne zaťažujú zdravotníctvo, ale aj človek, ktorý je v bezvedomí pod vplyvom alkoholu, je ohrozený na živote. Pri bezvedomí je jedno, čo je jeho príčinou. Môže dôjsť k zatečeniu žalúdočného obsahu do dýchacích ciest a následne k zaduseniu. Čiže, keď niekto leží na ulici a ja aj z neho cítim alkohol, treba ho brať ako chorého človeka, ktorý potrebuje pomoc.
Môže to byť chronický alkoholik, ale môže to byť aj človek, ktorého postihlo nejaké nešťastie v rodine a opil sa možno prvýkrát v živote. Treba to brať tak, že keď poskytnem ja prvú pomoc niekomu, tak existuje šanca, že niekedy v budúcnosti poskytne niekto prvú pomoc mne, alebo mojim blízkym. Ide o vzájomnú spolupatričnosť.
Keď je človek chorý, postihnutý úrazom, alebo náhlym ochorením, tak by som sa nemal hrať na sudcu a uvažovať spôsobom – tak ti treba, spravil si somarinu, spôsobil si si úraz, tak umri, alebo nech máš trvalé následky – ale ten človek potrebuje pomoc, nie odsúdenie.
Kde a ako sa dá absolvovať kurz prvej pomoci?
Projektu Krajina záchrancov je koncipovaný tak, že teória sa dá absolvovať pomocou e-learningu na webovej stránke prvapomoc.sk. Absolvovanie tejto časti trvá zhruba hodinku, dá sa rozložiť aj po desiatich minútach na každý deň. Potom nasleduje test, kde je zopár kontrolných otázok. Keď človek zodpovie správne na zhruba 75-percent otázok, tak si bude môcť vytlačiť certifikát, že absolvoval teoretickú časť kurzu prvej pomoci.
Na základe certifikátu sa môže prihlásiť podľa miesta bydliska u najbližšieho poskytovateľa školení prvej pomoci na 2-3 hodinový praktický nácvik, kde mu skúsení inštruktori červeného kríža ukážu ako poskytovať prvú pomoc prakticky. Naučí sa akou silou a rýchlosťou treba stláčať hrudník pri oživovaní, ako spraviť záklon hlavy, keď sú nepriechodné dýchacie cesty, ako sa dýcha, ako sa zastavuje krvácanie, ako sa otáča do stabilizovanej polohy na boku pri bezvedomí, ktorá môže zabrániť zaduseniu a úmrtiu mladého zdravého človeka. Keď sa spojí teória s praxou, tak je človek vybavený na poskytovanie prvej pomoci. A samozrejme, keďže človek zabúda, odporúča sa v intervale jedného až piatich rokov, aby človek absolvoval osviežujúci kurz prvej pomoci.
Nestačí ho teda absolvovať len raz za život?
Určite nie, pretože ľudia sa bežne dostanú k poskytovaniu prvej pomoci možno raz za dva roky, možno raz za život, čiže praktické zručnosti sa strácajú. Keď si zoberieme, že by v rodine vypadol príjem živiteľa rodiny 500-700 eur, čo je priemerná mzda, a keď takýto človek by bol pol roka v nemocnici, alebo zostane na invalidnom dôchodku, tak venovať päť hodín raz za dva-tri roky a obetovať 15 až 30 eur za kurz, to stojí za to, už len z ekonomického hľadiska. Viac informácií nájdete na stránke www.prvapomoc.sk.