Používate zastaralú verziu prehliadača, z tohto dôvodu nie je možné prehrať video.
Prosím, aktualizujte si prehliadač na najnovšiu verziu.
Základom frustrácie je: „Nemám to, čo chcem!“ Pre deti vo veku jeden až dva roky je to neschopnosť vyjadriť sa, povedať „chcem viac mliečka“, alebo „potrebujem vymeniť plienku“. U detí vo veku jeden až štyri roky ide predovšetkým o uvedomenie si ich vlastnej nedokonalosti.
Jednou z možností je dieťa ignorovať. Dieťa sa vtedy doslova správa ako zmyslov zbavené, jeho mozog neprijíma, činnosť prevzali emócie. Je to akoby ste chceli topiaceho sa naučiť plávať. Ak budete dieťaťu v danom okamihu vysvetľovať, presviedčať ho, možno to bude ešte horšie. Akonáhle vychladne, môžete hovoriť, už vás bude počúvať.
Zmeňte tému
Ak je vaše dieťa v stave zúrivosti, pokúste sa odpútať ho od veci, ktorá ho rozčúlila. Ak ho napríklad vyviedlo z miery to, že mu nedovolíte pozerať televízor, ukážte mu obľúbenú knižku, či hračky čo má rado. Ak sa začne v supermarkete hádzať o zem, pretože chce stoj čo stoj čokoládovú tyčinku (a vy ju nechcete kúpiť), skúste odpútať jeho pozornosť tým, že sa pôjdete pozrieť na plávajúce kapre v oddelení mäsa. Jednoducho, nenechajte sa vytočiť správaním svojho dieťaťa, ale buďte dobrá herečka - zabávačka.
Jedlo a spánok. Deti nie sú malí dospelí. Neuvedomujú si poriadne svoje fyzické potreby. A môže sa to prejaviť v ich správaní. Keď majú záchvaty zúrivosti, možno sú jednoducho fyzicky vyčerpané, hladné, unavené. Skúste im ponúknuť nejaké jedlo, vodu a nechajte ich oddychovať. Veď len porozmýšľajte, čo to robí s vami, keď ste unavená, alebo hladná. A to ste dospelá!
Motivujte vaše dieťa. Chcete, aby vaše dieťa bolo pokojné a nevystrájalo v nevhodných situáciách?! Idete napríklad na svadbu do kostola, kde treba, aby boli všetci ticho?! Skúste ho trochu podplatiť napríklad spôsobom: „V kostole treba byť ticho a počúvať. Ja viem, že to dokážeš. A keď sa ti to podarí, budeš môcť večer pozerať televízor.“ Takýto spôsob úplatkárstvo je vec, ktorá na deti platí a neubližuje. Samozrejme, danú podmienku musia dodržať obe strany.
Hovorte pokojne! Je to obrovská pravda, ktorú je ľahšie vysloviť ako vykonať. No odborníci trvajú na tom, že počas záchvatu zúrivosti vášho dieťaťa musíte zachovať pokoj. V opačnom prípade sa dostanete do boja o moc a celá vec sa bude len stupňovať. O čo viac, jednou z príčin, prečo dieťa chytá záchvaty hnevu je, že chce získať vašu pozornosť. Musíte sa povzniesť nad daný problém a hovoriť pokojne. Ak budete nervózna, dieťa to vycíti a amok bude trvať dlhšie a intenzívnejšie.
S úsmevom. Každého rodiča desí predstava, že jeho dieťa chytí záchvat zúrivosti na verejnosti. Pochopiteľné! Budete mať strach, že sa na vás ostatní budú pozerať a myslieť si pritom, že ste zlá matka, ktorá nezvláda svoje dieťa. Nezabúdajte, vaše deti sú inteligentné a rýchlo sa učia. Ak mu dovolíte urobiť cirkus, kde na konci toho celého aj tak dostane, čo chcel (pretože už na to nemáte nervy a nech je už konečne ticho!), bude vám takéto predstavenie robiť zas a znova. Ale ak sa pri takomto amoku budete tak trochu usmievať a zároveň mať kamennú tvár a predstierať, že máte na nose ružové okuliare, bude to pôsobiť, že máte všetko pod kontrolou. Aj keď neurobíte nič, aby ste zastavili jeho záchvat.