Aikido

Japonské bojové umenie Aikido: Pre deti aj nežnejšie pohlavie

Hľadáte pre seba či svoje dieťa šport, ktorý ho naučí disciplíne a sebaobrane?

Tradičné Aikido je vynikajúci systém pohybu. Rozvíja všetky svalové partie, zlepšuje kardiovaskulárny systém, podporuje tiež pozitívny pohľad na svet. Prirodzene zvyšuje sebadôveru a schopnosti zvládať krízové situácie, aj každodenný život. Štefan Kurilla sa bojovým umeniam venuje od roku 1978 a je držiteľom 24 majstrovských stupňov v Aikido, Aikido zbraniach, Systema Spetsnaz a Džudo. V rozhovore nám prezradil ako Aikido napomáha deťom a nielen im po psychickej aj fyzickej stránke. Dokonca založil aj jedinečnú strednú školu.

Venujete sa bojovému umeniu Aikido, ako by ste charakterizovali tento šport?

Aikido je japonské bojové umenie, ktoré má dlhú tradíciu, vzniklo z ešte staršieho bojového umenia, ktoré bolo 900 rokov utajované, a ktoré mohol cvičiť len rod Takedovcov, čiže sa to učilo len v rámci jedného rodu. V minulom storočí jeden z rodu, Sokaku Takeda, začal učiť Daito-ryu aj verejnosť, aj ľudí mimo rodiny a jedným z jeho žiakov bol zakladateľ Aikido. Je to bojové umenie, ktoré pomáha rozvíjať osobnosť, pomáha po psychickej, po fyzickej stránke, rozvíja kondíciu, silu, rýchlosť, odhad vzdialenosti. Rozvíja aj bojové techniky, čiže umenie brániť sa a pre mňa je to životný štýl.

Čím sa odlišuje od ostatných bojových športov?

Aikido využíva energiu protivníka, čiže využíva jeho útok a usmerňuje ho tak, aby zneškodnil protivníka. Netreba veľkú fyzickú silu a technika môže pomôcť či už žene, alebo dieťaťu obrániť sa aj proti silnejšiemu protivníkovi.

Kedy môžu deti začať u vás trénovať?

V našom klube je možné začať s Aikidom od piatich rokov, tréningy sa robia formou hry. Deti rozvíjajú svoje rýchlostné schopnosti, kondičné schopnosti, koordináciu, a samozrejme schopnosti sebaobrany.

Ako dlho sa tomuto športu venujete a aké úspechy ste v ňom dosiahli?

Samotnému Aikidu sa venujem od roku 1989 roku, čiže už druhé tisícročie...  Aikido sú žiacke technické stupne a majstrovské technické stupne. Žiacke sú od 5. kyu po 1. kyu a majstrovské sú od 1. danu vyššie. Ja som v súčasnosti držiteľom 6. danu Aikido. Okrem toho sa venujem aj iným bojovým umeniam. Som napríklad nositeľom 5. danu v džude, 5. danu v Systema Spetsnaz a 1. Danu v Daito-ryu Aikijujutsu.

Dokonca sa angažujete aj vo vzdelávaní a založili ste školu. Čím je výnimočná?

Áno, pred piatimi rokmi sme založili strednú školu ochrany osôb a majetku, je to jediná škola tohto druhu na Slovensku. Žiaci získajú úplné stredoškolské vzdelanie s maturitou. Je tam množstvo zaujímavých predmetov ako je kriminalistika, špeciálna telesná výchova, samozrejme všetky predmety, ktoré sú nevyhnutné na to, aby mohli študenti zmaturovať a ísť potom na akúkoľvek vysokú školu. Je to súkromná stredná škola a učí na nej aj dvojnásobný majster sveta v thajskom boxe Rudo Ďurica. Máme tam učiteľov, ktorí pracovali v policajnom zbore v armáde, čiže keď chcete, aby vaše dieťa malo disciplínu, poriadok, ste vítaní.

Trošku to pripomína vojenskú školu, chodia tam aj dievčatá?

V podstate je tak týmto smerom orientovaná. A áno – asi tretina žiakov sú dievčatá.

Ako je to so silou ženy a muža v bojových športoch, môže sa niekedy vyrovnať žena mužovi?´

Ja som vyše dvadsať rokov ženatý a myslím si, že muž nemá proti žene žiadnu šancu...