Deti a slnko

Dermoporadkyňa radí: Ako chrániť pokožku najmenších v lete?

Viete, čo by mali obsahovať prípravky na ochranu pred slnečným žiarením a aké sú zásady ich používania?

Dermoporadkyňa Lucia Vančo radí ženám aj mužom o tom, ako sa starať o svoju pokožku. Prinášame vám rozhovor, v ktorom nám prezradila, aká starostlivosť je pre pokožku najmenších nevyhnutná.

Prečo je dôležité konzultovať starostlivosť o svoju pleť s dermoporadcom a ako sa k takýmto službám vlastne môžeme dostať, v lekárni napríklad?

Dôležité je vedieť, ktorý produkt je pre nich vhodný. Mnohí netušia, aký typ pokožky majú. Potrebujú to však zistiť z najrôznejších dôvodov, aby sa dokázali o svoju pleť primerane starať. Pracujem cez internetové fóra, stránky, ale robím aj poradenstvo prostredníctvom e-mailu.

Pokiaľ ide o deti, čo by mali obsahovať produkty zo slnečnej rady pre deti do jedného roka.

Určite by to mali byť krémy s minerálnymi clonami. Slnečné žiarenie nepohlcujú, ale odrážajú ho. Nejde o to, aby sa deti neopálili, ale ide o to, chrániť pokožku detí v najvyššej možnej miere.

Ďalšími dôležitými faktormi, nielen pokiaľ ide o deti, je výška ochranného faktoru, odporúčam SPF 50. Ďalším faktorom je množstvo prípravku, ktorým dieťa natriem – pretože ak použijete menšie množstvo, prirodzene výšku filtra znížite. Tretím faktorom je čas strávený na slnku, od 11. do 15. hodiny by sme sa mu mali čo najviac vyhýbať. Najmä pokiaľ ide o najmenších. Ľudia často nevedia, že aj v tieni či pod slnečníkom opaľuje. Radšej tento čas venujte spoločnému oddychu.

Od vás sme sa tiež dozvedeli, že prípravky určené na ochranu pred slnečným žiarením nemáme vystavovať teplu, lebo sa znižuje ich účinnosť...

Presne tak! Ak si opaľovací krém necháte položený na lehátku, automaticky sa znižuje jeho kvalita. Mal by byť v tieni a v teplote nie vyššej, ako je izbová teplota. Vo všeobecnosti však platí, že krém si samozrejme so sebou na pláž vziať môžete, no ak ho chcete použiť ešte ďalšiu sezónu, môže byť neúčinný. Ak ho spotrebujete na dovolenke v daný rok, tak potom je to v poriadku. Napriek tomu odporúčam, ak máte so sebou na pláži prenosnú chladničku, tak tam uschovajte okrem potravín či nápojov aj opaľovací krém.

Môže jedna rodina s deťmi, ktoré už majú napríklad viac než dva-tri roky, používať jeden opaľovací krém, alebo treba deťom kupovať špeciálnu kozmetiku?

Určite áno, napríklad Bioderma má práve na trhu novinku, ktorá je určené na citlivú pokožku, hypoalergénny prípravok s SPF 50, rodinné balenie, bez parfumu, nedráždi pokožku. Ale používala by som ho až u detí nad tri roky.

Je potrebné používať po opaľovaní špeciálne krémy na regeneráciu pokožky, alebo postačí akýkoľvek hydratačný telový krém?

Odporúčam používať špeciálne krémy po opaľovaní. Určité prípravky okrem hydratácie aj regenerujú, idú aj do hlbšej vrstvy a pomáha chrániť aj bunky, ide o bunkovú bioprotekciu.

Na čo všetko by mali rodičia v lete myslieť, pokiaľ ide o ochranu pokožky ich detí?

Určite aj na také partie, ako je pokožka hlavy, ušká... Ak dieťa nemá vlásky, odporúča sa natrieť ochranným krémom aj hlavičku, ak má, tak potom používať klobúčiky, existujú ak pokrývky hlavy s ochranným UV filtrom. A potom aj pery, ktoré je vhodné natrieť ochranným balzamom s UV filtrom.