Šibačka? Vo svete sa na Veľkú noc deti menia na čarodejnice a zapaľujú ohne!

Veľká noc sa blíži a s ňou aj tradície, ktoré vedia poriadne prekvapiť. Kým u nás lietajú vedrá vody, inde vo svete sa deti prezliekajú za čarodejnice alebo zapaľujú obrovské ohne uprostred dediny. Ako sa teda oslavuje Veľká noc za hranicami Slovenska?

Na Slovensku: voda, korbáče a vôňa šunky

Veľká noc patrí na Slovensku k najvýraznejším sviatkom roka. Najmä veľkonočný pondelok sa spája s tradíciami, ktoré si mnohí pamätáme od detstva – šibačka a oblievačka. Symbolizujú očistu, zdravie a plodnosť.

Muži navštevujú ženy s korbáčmi a vedrami vody, často za výslužku v podobe vajíčok, koláčov či pohárika. V mnohých regiónoch sa dodnes dodržiavajú aj zvyky ako pečenie baránka či požehnanie jedál v kostole.

Fínsko: deti ako čarodejnice a sladkosti od susedov

Vo Fínsku sa deti počas Veľkej noci menia na farebné čarodejnice. Oblečené v šatkách, s pomaľovanými líčkami a metlou v ruke chodia od domu k domu, recitujú veršíky a výmenou za ne dostávajú sladkosti.

Táto tradícia sa volá virpominen a miestami pripomína Halloween. Je inšpirovaná starými fínskymi legendami, podľa ktorých počas Veľkej noci lietajú zlé čarodejnice – a preto ich treba „upokojiť“ vetvičkami a sladkosťami.

Škandinávia: oheň ako symbol novej jari

Vo Škandinávii, najmä v Nemecku a Rakúsku, sa počas veľkonočného víkendu zapaľujú veľkonočné ohne. Ide o starodávny zvyk, ktorý má symbolizovať koniec zimy a príchod jari.

Ľudia sa zhromažďujú okolo obrovských vatier, spievajú, tancujú, varia tradičné jedlá a oslavujú nový začiatok. V niektorých oblastiach sa oheň zapáli už na Bielu sobotu a horí až do noci.

Rôzne zvyky, rovnaká radosť

Každá krajina má iné zvyky, ale cieľ je rovnaký – oslavovať život, rodinu a nový začiatok. Či už to bude s vedrom vody, metlou v ruke alebo pri tanci okolo ohňa, Veľká noc spája svet rôznorodými, no rovnako krásnymi tradíciami.

Tagy: Veľká noc
Zdieľaj na facebooku