Hudobný svet plače: Zomrela prvá dáma českého šansónu Hana Hegerová!
Populárna šansoniérka Hana Heregová so zdravotnými problémami zápasila už nejaký čas. Dlhšie nebola schopná pohybovať sa bez barlí. Jej stav sa z roka na rok zhoršoval. Preto pred rokmi doslova z večera do rána ohlásila koniec svojej kariéry.
Speváčka nezabudnuteľných hitov ako napríklad Zhasněte lampiony, Čerešně alebo Co mi dáš následne pre problémy s obličkami skončila v nemocnici. "Do nemocnice sa vraciam každého pol roka," posťažovala si vtedy speváčka pre iDnes.cz.
Hana Hegerová mala na svojom konte nielen stovky piesní, ktorí si ľudia spievajú dodnes, ale aj veľa ocenení a zástupy fanúšikov, ktorí ju milovali.
Na ružiach ustlané nemala
Život ženy, ktorá v roku 2002 obdržala z rúk prezidenta Václava Havla medailu Za zásluhy, rozhodne nebol prechádzka ružovou záhradou.
Hana Hegerová, vlastným menom Carmen Mária Štefánia (Beatrix) Farkašová, sa narodila v Bratislave v roku 1931 do dobre situovanej rodiny. Jej život však bol poznačený mnohými osobnými tragédiami. Kvôli nedomykavosti srdcovej chlopne sa nemohla venovať milovanému baletu. Nevyšlo jej ani manželstvo s režisérom, dramaturgom a prekladateľom Daliborom Hegerom (†80), s ktorým mala syna Matúša (†60). Nečakane zahynula aj jej životná láska, režisér Ján Roháč (†48), a dieťa, ktoré s ním čakala, bohužiaľ, potratila.
Na prelome 70. a 80. rokov musela ísť do väzenia, keďže jej bola "preukázaná" sprenevera, no a ani s novou vládou sa jej neprestávala lepiť smola na päty. Jej byt na Staroměstskom náměstí zhorel a ona prišla takmer o celý svoj majetok. Okrem toho podstúpila operáciu kvôli rakovine, našťastie nezhubnej. O pár rokov neskôr prekonala vážny zdravotný kolaps, pravdepodobne srdcovú príhodu, po ktorej ju lekári uviedli do umelého spánku. Srdce ju zradilo v čase, kedy zomrel jej "dvorný" skladateľ a kamarát Petr Hapka. Necelý rok potom podľahol vážnej chorobe jej syn Matúš. Osudnou sa mu ale nestala rakovina, mal problémy s alkoholom, ktorý mu vážne poškodil pečeň a pankreas.
Spievať začala v podstate z nutnosti, údajne sa k tomu nechala prehovoriť preto, že potrebovala peniaze. Jej vystúpenia mali úspech a nasledovala ponuka z Prahy. Najskôr nastúpila do Rokoka, zlom v jej kariére nastal až s príchodom do Semaforu, ktorému v tom čase vládli Jiří Suchý a Jiří Šlitr. Vtedy sa tiež objavila vo filme Kdyby tisíc klarinetů, kde hrala po boku Karla Gotta (†80) a Waldemara Matušku (†76). Koncertovala nielen v Čechách, ale aj v zahraničí, a dokonca sa stretla s legendárnou kapelou Beatles. Hoci ju režim držal v 80. rokov od mikrofónu čo najďalej, ona sa po revolúcii vrátila späť do umeleckého života, znovu začala vystupovať a jej koncerty boli skoro vždy beznádejne vypredané.
Pre stále sa zhoršujúci zdravotný stav si uvedomila, že jej pracovné tempo je príliš náročné a nepomerné jej veku. Oznámila preto prakticky z večera do rána koniec svojej kariéry. Na koncert ku svojím 80. narodeninám sa ale veľmi tešila, a to aj napriek tomu, že sa ho osobne pre svoje chatrné zdravie nemohla zúčastniť. "Bude to koncert bezo mňa o mne. Budú tam známi speváci, ktorí zaspievajú skladby, ktoré som mala v repertoáre. Každopádne ja osobne tam nebudem. Ale pokiaľ sa to nakrúti, tak si to veľmi rada pozriem," plánovala.
Zahraniční kritici ju nazývali Piaf z Prahy a tiež šansoniérkou so slovanskou dušou.