Používate zastaralú verziu prehliadača, z tohto dôvodu nie je možné prehrať video.
Prosím, aktualizujte si prehliadač na najnovšiu verziu.
2. Prvé, čo Didier Rogasik našiel bol hrob v Brezne, kde síce bolo meno napísané po slovensky - Alžbeta Blahová - avšak pod menom bol francúzsky text, ktorý v preklade znamená: „Moja drahá dcéra, odpočívaj v pokoji v tejto cudzej zemi, tvoja spomienka bude navždy v mojom srdci.“
3. Nasledovali mesiace pátrania a hľadania informácií v archívoch, na internete a skúmania fotografií, ktoré poslala francúzska časť rodiny. Bez tejto náročnej práce oboch bádateľov by dokumentárny film nemohol priniesť množstvo faktov, ktoré v ňom sú zaznamenané a ktorými Didier Rogasik a Soňa Benčová diváka počas filmu prevedú.
4. Lisette pôsobila v prieskumnej čate partizánskej brigády Jánošík. „Byť v prieskumnej čate to znamená niečo veľmi dôležité, pretože tá prieskumná čata je tá, ktorá ide dopredu, aby pozorovala, kde je nepriateľ, čo robí. Ona bola v tej čate, tak to klobúk dolu, lebo to bolo veľmi nebezpečné,“ povedal Didier Rogasik o úlohe Lisette v SNP.
5. V jeden zimný večer vtrhla do dediny Bacúch Hlinkova garda, v sprievode zamaskovaného pomocníka, ktorý im pomáhal hľadať partizánov alebo rodiny, ktoré partizánom pomáhali. Miestni si myslia, že to bola žena, ktorá nehovorila, aby ju nespoznali po hlase. V dome ukázala na Elisabeth, ktorú potom odvliekli do väzenia v Brezne. „Som presvedčená, že Lisette nič neprezradila ani o rodine, v ktorej sa schovávala a rovnako ani o partizánskom oddiele, v ktorom bola. Ak by to bola povedala, určite by si po nich prišli,“vysvetľuje bádateľka Soňa Benčová, ktorá sa zaoberá úlohou žien v SNP.
6. Elisabeth Blaho popravili počas masakra pri Krtičnej v decembri roku 1944, kde prišlo o život 31 ľudí. Aj po toľkých rokoch, keď sa v Bacúchu opýtate miestnych ľudí na francúzsku partizánku, odpovedia: „Francúzska partizánka? Veď to bola naša Líza.“ Aj preto Veronika Homolová Tóthová zvolila tento názov pre svoj film.
7. Rodina z Francúzska sa až vďaka filmu dozvedela pravdivé informácie o tom, za akých okolností zomrela ich Elisabeth. Rodičia po nej roky pátrali, ale doma o nej veľmi nehovorili, lebo nechceli, aby ich dvaja synovia, mladší Elisabethini bratia, boli smutní, ako si vo filme spomína manželka jedného z nich.